Z médií se na nás valí články o zvyšujících se cenách, na které reagují i sportovní kluby formou zvýšení členských příspěvků. Rodiče nebo plnoletí sportovci vydávají za členství ve sportovním klubu mnoho tisíc (i vyšší částky) ročně a další částky je stojí pořízení hráčské výstroje a různé další nepravidelné poplatky. Často jsme svědky tréninkových jednotek či soutěžních utkání, kde trenéři, s posvěcením ambicemi zatemněných rodičů, křičí na své svěřence a někdy je častují nevybíravými výroky. A pak je tu nohejbal... 

Proč hrát právě nohejbal?

Nohejbal představuje v rámci sportů unikátní propojení kolektivního a individuálního odvětví. Hrají se tři rovnocenné disciplíny – jednotlivci, dvojice, trojice, a to ve všech jednorázových i dlouhodobých soutěžích. Díky třem disciplínám a různým herním postům v nich (smečař, blokař, polař, nahrávač) nabízí uplatnění zájemcům všech tělesných proporcí. Vyšší a mohutnější hráči se uplatní v útočných činnostech, menší a subtilnější hráči naopak v obranné fázi. Navíc nohejbal hrají osmiletí žáčci stejně tak jako sedmdesátiletí veteráni, a to jak v mužských, tak i ženských kategoriích. Nohejbal také nabízí široké spektrum soutěží. Družstva hrají dlouhodobé soutěže od okresního přeboru po extraligu. Sestavy (jednotlivci, dvojice, trojice) pak jednorázové turnajové soutěže všech úrovní a kategorií. Existují i turnajové seriály. Vybrat si tak může opravdu každý. Nohejbal je i díky zmíněným výhodám prostředím, kde se nadstandardně daří přátelství a kamarádství, a to bez ohledu na věk, pohlaví, vzhled, profesi, vzdělání, sociální situaci… Je to správná volba pro život.

Není příliš drahým sportem?

Není to sport pro pár vyvolených, ale naopak pro široké vrstvy – vždyť na masově-rekreační úrovni jej hraje cca 400.000 hráčů a hráček. Právě zde naplno platí klasická poučka, že sport spojuje všechny bez rozdílu. Nohejbal není náročný na vybavení, stačí sportovní oblečení a obuv. A o hráče a hráčky, kteří se zapojí do soutěží, se postará klub, který jim hradí např. sportovní úbor, dopravu na soutěže či startovné do soutěží.

Některé sporty jsou prolezlé korupcí…

Nohejbal není zatížen korupcí, a to ani na nejvyšší úrovni. Díky zavedení vyřazovacího systému do nadstavbové části prakticky je ve všech dlouhodobých i jednorázových soutěžích korupční prostředí minimalizováno.

Je nohejbal opravdu národním sportem?

Je. Do dnešních dní je jediným kolektivním míčovým sportem, který dala světu naše republiku. Hrdí Češi hrají a fandí svému národnímu sportu – nohejbalu.

Dají se nohejbalem vydělat peníze?

Většina hráčů jsou ryzí amatéři. Ti nejlepší na úrovni reprezentantů a špičkových ligových hráčů si ale dokáží zajímavý peníz vydělat. A to jak v oddíle, tak i přímo formou prize-money z významných nohejbalových akcí. Mnoho rodičů sní sen o tom, že potomek bude profesionálním sportovcem, který zajistí sebe i je. Jenže realita bývá krutá. Vždyť např. ve fotbalu se poloprofesionálním nebo plně profesionálním hráčem stane jen každý cca 170. člen. Nohejbal, to je jiná liga. 

A co mám udělat, abych se stal nohejbalistou?

Na stránkách Českého nohejbalového svazu v sekci Regiony jsou odkazy na stránky jednotlivých krajských nohejbalových svazů. Na nich jsou pak uvedeny kontakty na jednotlivé krajské a okresní nohejbalové kluby.

Co když hraji ještě jiný sport?

Nevadí, vyzkoušej si i nohejbal a uvidíš, co tě bude bavit více. Nebo můžeš hrát oba sporty.