Po 100 letech své existence vývoj nohejbalu urazil pořádný kus cesty. A jak vypadá dnes?
Na mezinárodní úrovni se nohejbal hraje v řadě evropských zemí a pronikl i na většinu dalších kontinentů. Mimo současné dominující velmoci bývalé československé federace se nohejbal hraje především v Rumunsku, Maďarsku, Francii, Švýcarsku, Rakousku, Německu, Polsku, Chorvatsku, Rusku, Turecku, Španělsku, Ukrajině, Moldávii a Makedonii. Naopak v některých dřívějších členských zemích mezinárodní federace, jako např. v Německu, Itálii, Anglii, Norsku nebo Švédsku, ztratil své dřívější pozice. Na ostatních kontinentech je nohejbal ještě rozšířen v zemích Severní a Jižní Ameriky, Asie a Afriky. Zde však mají silnější pozici příbuzné sporty nohejbalu, jakými jsou Sepaktakraw, Footvolley, Jianzi nebo Jokgu. V roce 2023 tvořilo členskou základnu mezinárodní nohejbalové federace UNIF 30 zemí.
ČR se kromě účasti na mezinárodních soutěžích doma i v zahraničí podílela významným způsobem na organizaci a pořadatelství těchto soutěží. Jen v mužské kategorii se stala pořadatelem světových šampionátů v letech 2000, 2004, 2008, 2012, 2016 a 2022.
Současný oficiální nohejbal v ČR reprezentují soutěže Českého nohejbalového svazu. Ve více než dvou desítkách republikových jednorázových i dlouhodobých soutěžích, přes 50 krajských a více než 90 okresních soutěžích se prezentuje přes 400 klubů s téměř 10 000 hráči. Soutěží se ve všech kategoriích dle věku a pohlaví. V hlavní, mužské kategorii, nalezneme celkem min. 6 výkonnostních úrovní dlouhodobých soutěží - od okresních soutěží po celostátní extraligu. Dále existují ligové a krajské soutěže žen a mládeže a soutěže veteránů. Kromě dlouhodobých fungují i jednorázové soutěže všech kategorií a disciplín – mistrovství ČR mužů, žen, dorostenců, starších žáků a mladších žáků. Ve stejném režimu se hrají i pohárové soutěže. O organizaci a řízení soutěží se kromě republikových orgánů stará i 13 krajských a více než tři desítky okresních svazů.
Obliba nohejbalu v mateřské zemi pochopitelně nekončí pouze účastí hráčů v oficiální svazové struktuře. Desetitisíce hráčů se účastní rekreačních nebo neoficiálních organizovaných soutěží, jakými jsou například resortní, firemní nebo školní soutěže. V letním období pak jádro neoficiálních soutěží tvoří jednorázové městské a vesnické turnaje, kterých se ročně konají řádově stovky po celé republice. Největší počet hráčů však provozuje nohejbal na rekreační nesoutěžní úrovni. Odborné odhady hovoří o téměř 400 000 hráčích.