(Praha) 16 let a pár dní uplynulo od startu první nohejbalové soutěže, ve které se utkaly výběry základních škol.

Jednou z priorit tehdejšího vedení Českého nohejbalového svazu bylo zaměřit se více na školní mládež. V té době už řada sportů cílila na mládež přímo ve školách a buď se prosadila přímo do hodin tělesné výchovy, nebo se zaměřila na školní sportovní kroužky či školní sportovní kluby. Do hodin tělesné výchovy je pro nohejbal zejména díky malému počtu hráčů na hřišti minimální naděje na zařazení. Nechtěli jsme ale zůstat stranou a proto jsme v roce 2006 vypsali pro základní školy novou soutěž – Pohár ČNS základních škol, skládající se z okresních kol a republikového finále. Hrálo se v disciplíně trojic a ve věkové kategorii IV, což byly 8. a 9. třídy,“ řekl tehdejší viceprezident ČNS Martin Maršálek.

Na pořadatelství okresních kol se podílely jak nohejbalové kluby nebo okresní nohejbalové svazy, tak okresní rady Asociace školních sportovních klubů či přímo školy. Na dvoudenní finálový turnaj v Praze se sjelo celkem 21 z okresních kol kvalifikovaných trojic. Základní část turnaje se hrála v hale Tenis Radonice, závěrečná část pak v neděli v hale TJ Pankrác, dějišti významných nohejbalových akcí.

„Pro účastníky bylo jistě příjemné, že nejlepší čtveřice z prvního dne finále se druhý den utkala o medaile v rámci Memoriálu Josefa Bicana - Pražského nohejbalového víkendu, v jehož rámci se hrálo i mezistátní střetnutí Česko – Slovensko. Mladí hráči se tak mohli předvést před diváky a zároveň sledovat, jak válí ti nejlepší. Přítomen byl i Ivan Bican, syn slavného Josefa Bicana, který předával vítězům ceny. Z akce jsem měla velmi pozitivní pocity. Z dětí i doprovázejících učitelů byla cítit čistá radost ze sportu i nadšení. Bylo vidět, že je v tom srdce. Celkově musím říci, že soutěž na první ročník se povedla nad očekávání a další ročníky byly ještě početnější. Je veliká škoda, že vydržela jen čtyři roky a že někteří svazoví činovníci nového vedení se o soutěži a spolupráci s AŠSK vyjadřovali dost odmítavě. Ještě několik let poté se mi stávalo, že volali různí pořadatele okresních kol po republice a ptali se, zda neplánujeme soutěž s republikovým finále obnovit,“ připomněla radosti a strasti Vladimíra Voithová, vedoucí soutěže.

A jak to tehdy dopadlo? Republikového finále se zúčastnily sestavy ze ZŠ Průhonice, ZŠ Ratibořická Praha 9, ZŠ Komenského Žatec, ZŠ Rýnovice Jablonec nad Nisou (dvě trojice), ZŠ Šumava Jablonec nad Nisou (dvě trojice), ZŠ Liberecká Jablonec nad Nisou, ZŠ Čelákovice, ZŠ Rudná (dvě trojice), 4. ZŠ Louny, 7. ZŠ Louny, ZŠ Český Brod, ZŠ Amálská Kladno, ZŠ Dukelská Benešov, ZŠ Teplice nad Metují, ZŠ Ústí nad Orlicí, ZŠ Chabařovice a ZŠ Modřice (dvě trojice). Zlato pro sebe nakonec ukořistila sestava 4. ZŠ Louny s Bartošem, Mužíkem a Drvotou, vedená trenérem Jonákem. Ta o rok později dokázala svůj triumf obhájit.